bodrum turları
Bodrum YAT TURU

Muğla / Bodrum - Turgutreis

  Bodrum Yarımadası'nın en ucundaki nokta olan Turgutreis, Bodrum merkezinden sonra yarımadanın en büyük yerleşim yeri. Adını 16'ncı yüzyılda burada doğan aynı isimdeki büyük Türk amirali Turgut Reis ten alan belde, açık denize karşı olduğundan hep tatlı bir esintiye sahip. İngilizlerin ev almak için Bodrum'da tercih ettiği yerlerin başında gelen Turgut reis, giderek gelişen marinası ile artık daha geniş kesimleri de ağırlıyor.Turgut reis'e giderseniz, mutlaka denize karşı gün batımını izleyin. Bitmesini istemeyeceksiniz.

bodrumBODRUM TURLARI
Bodrum tur fiyatları

 

 

Muğla / Bodrum - Gündoğan

    Adını eski bir Rum kelimesi olan 'Farilya'dan alıyor. Farilya, güneşin doğumu demek. Türkçede Gündoğan adıyla yerleşen bu sahil kasabası, Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngiliz savaş gemileri buradaki halkı korkutup, içeri kaçmalarına sebep olduğundan bir süre terk edilmiş bir rıhtımla baş başa kalmış. Yıllar içinde Bodrum'un en sakin balıkçı köylerinden biri olarak, sadece bilenlerin gittiği bir yer olan Gündoğan, bölgenin hızlı gelişimi sayesinde herkes tarafından keşfedildi. Artık deniz üzerinde sıralanan iskeleleri, bunların üzerinde güneşlenen tatilcileriyle hareketli zamanlar geçiriyor.

Bodrum turu halikarnas turu

   Bodrum turları sizlere özel fırsatlar sunuyor yaz gelmesiyle beraber turlar harekete geçti ekonomik fırsatlar ve özel kampanyaya giren bodrum turları her kesim tarafından rahatça kabul görüyor.Erken rezervasyon yaptıranlara her zamanki gibi özel fırsatlar beklemekte.Bodrum ucuz turları ile yat turu tekne turları deniz turları rövanşta şu sıralar.Bodrum da ki tur fiyatlar rekabet arttıkça yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmekte ve rağbet görmektedir.Bodrum ve Akdeniz tur acenteleri bu yaz günlerinde programlarını yapıp sizleri beklemektedirler.

 

 


bodrum turları

Bodrum tekne turları

 

Muğla / Bodrum - Yalıkavak

  Yalıkavak'ı böyle tepeden görmek için elbette uçakla üzerinde uçmanız gerek. Bunu yapmanız biraz zor olduğuna göre, size muhteşem bir Yalıkavak manzarası için başka bir tavsiyemiz daha var. Bodrum'dan karayoluyla, Yalıkavak'a doğru gidin. Dik bir yokuşu tırmandıktan sonra, Yalıkavak'ı kuşbakışı izleyebileceğiniz muhteşem bir noktaya geleceksiniz. Zaten yalnız olmayacaksınız, özellikle burada gün batımını izlemek için gelen pek çok kişiyle karşılaşacaksınız. Sahilindeki balıkçı restoranları, her biri ayrı güzellikteki koyları ile Yalı kavak, Bodrum'un en benzersiz köşelerinden.

      BODRUM

   Muğla, nın ilçesi Bodrum Türkiye'nin en gözde tatil yerlerinden. Son zamanlarda peş peşe açılan barlarıyla ünlenen merkezde turizm sezonu artık yaz kış devam ediyor.

BODRUM NASIL GİDİLİR
 
   Bodrum, İstanbul'a 846, İzmir'e 280, Ankara'ya 720 km. uzaklıkta. Bodrum'a çoğu merkezden direkt otobüs var. Bodrum Havaalanı merkeze yaklaşık 40 km. Bodrum'dan Yunan Adaları Kos ve Rodos'a düzenli feribot seferleri yapılıyor. Aynı zamanda Datça, Didim ve Dalyan'a yaz aylarında seferler düzenleniyor.

BODRUM KONAKLAMA

   Şehir merkezinde olduğu kadar diğer belde ve koylarda da oldukça fazla sayıda konaklama tesisi bulunuyor. Ev tipi pansiyondan 5 yıldızlı otellere geniş bir yelpazede seçim yapabilirsiniz. Bodrum merkezinden çevre koylara minibüs ve tekneyle ulaşılıyor.

BODRUM EĞLENCE

  Tüm beldelerde birbirinden çeşitli alternatif te bar ve diskolar bulunuyor. Bodrum merkezde "Barlar Sokağı" adı ile anılan Dr. Alim Bey Caddesi'nde eğlence sabaha kadar devam eder.

BODRUM GEZİLECEK YERLER

   Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi: Bodrum'a girdiğiniz an gözünüzün önündeki kale, belki de ilk önce ziyaret edilmesi gereken yer. Rodoslu Aziz Jean Şövalyelerinin inşa ettiği kale uzun süre harabe halinde kaldıktan sonra restore edilerek Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi haline dönüştürüldü. Bodrum Kalesi içine kurulmuş olan müze, dünyanın sayılı sualtı müzelerinden biri. Yaklaşık 7 dönüm araziye oturmuş olan tarihi kaleye girdiğinizde, geçmişle kucaklaşıyorsunuz.

Bodrum Müzesinin Bölümleri

   Geç çağ Batığı: Yassıada batığı buluntularının sergilendiği salonda, söz konusu geminin bire bir maketi üstünde dolaşabilirsiniz. Bu salon şövalyeler döneminde şapel olarak kullanılıyordu.

    Cam Batığı: Marmaris yakınlarında Serçe Limanı adlı küçük körfezde kayalara çarparak batan gemi, İÖ 11. yüzyıla tarihleniyor. Batıkta Erken slam dönemine ilişkin ağırlıklar, bir kılıç ve süzgeçli kaplarla birlikte gemi personelinin oynadığı dama taşları gibi buluntular sergileniyor.

     Karia Prensesi Ada: Hekatomnos soyundan gelen Prenses Ada'nın bir kazı sonucu ortaya çıkarılan ve İngiltere'de etlendirilen iskeleti ve özel eşyaları sergileniyor.

   Tunç çağı Batıkları Salonu: Kalenin doğu kesiminde Şeytan deresi Batığı, Gelidonya Burnu Batığı, Kaş-Uluburun Batığı gibi eski batıklar sergileniyor.


   Mausoleum: Dünyanın yedi harikasından biri olan anıtmezarı Karia Kraliçesi Artemisia kocası Mausolos'un anısını sonsuzlaştırmak için yaptırdı. Tabanın üstünde kenarları heykellerle süslenmiş basamaklı bir podyum bulunuyordu Geçirdiği deprem ve yağmalardan sonra geride kalanları Bodrum merkezi içindeki müzede ve kalenin duvarları arasında görebilirsiniz.

  Halikarnassos Tiyatrosu (Amfıteatr): Özellikle günbatımında nefis Bodrum manzarası eşliğinde ziyaret edebileceğiniz yapı İÖ 4. yüzyıla tarihleniyor.

  Myndos (Mindos) Kapısı: Halikarnassos şehir surlarının günümüze kalan en önemli yeridir. Antik Myndos şehri yönünde olduğundan bu adı almış. Yerli halk tarafından "Diktiri" olarak
da anılır. Kapının iki kulesi neredeyse orijinal yükseklikleri ile görülebilir.

    Myndos (Gümüşlük): Mausolos tarafından büyük bir alanda kurulmuş şehrin kalıntıları Gümüşlük'ün birçok yerinde ve sualtında görmek mümkün.

    Pedesa: Günümüze kadar gelen Leleg şehirlerinden en iyi korunanı olarak söz edilen Pedesa, Konacık Belediyesi sınırları içinde. Antik kente ulaşmak için yaklaşık bir saatlik bir patikadan yürünmesi gerekiyor. Pedesa çevre halkı tarafından Gökçeler Kalesi olarak da biliniyor. Yöreyi bilen birinin rehberliğinde gidilebilir.

   Apostol Kilisesi: Erken Doğu Roma döneminde inşa edilen kilise Gündoğan beldesinin karşısındaki Küçük Tavşan Adası'nda bulunuyor. Adaya beldeden motorlarla ulaşılabilir.

   İçmeler: Bodrum merkezinin batısında yer alır. Kış aylarında özellikle Bodrum ahşap teknelerinin çekek yeri olarak hizmet verir. Ahşap tekne meraklıları yaz boyunca buradaki küçüklü büyüklü atölyelerde ahşap tekne yapımını izleyebilir.

    Zeki Müren Sanat Müzesi:
     Uzun yıllar Bodrum'da yaşayan sanat güneşinin hayatta iken ev olarak kullandığı yapı, müze haline getirildi. Zeki Müren'in ilginç giysileri, kullandığı eşyalar ve aldığı ödüller sergileniyor

    Uyku Vadisi: Nefis alabalık yemek ve ağaçlar arasında yürüyüş yapmak isteyenlere tavsiye ediyoruz. Gökçeler köyünde bulunan vadiye, Bodrum-Milas karayolunda, Koru köyünü geçtikten sonra, bulunan rampanın başındaki büyük ağaçtan sağa dönülerek ulaşılıyor.

    Güllük Körfezi: Muğla merkez ilçesinin yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında yer alıyor. Bodrum karayolunun batısındaki sulak alanlardan ve tepelerden oluşan kıyı şeridini içerir. Kuzeyde Hamzabey Deresi'nin ve Sarıçay'ın oluşturduğu Güllük Deltası, güneyde ise Milas Tuzla ve Salih Adası'nı içine alır. Güllük Deltası, tam ortasına yapılmış küçük ölçekli havaalanına rağmen karakteristik özelliklerini koruyor ve çevresindeki ova tarımsal amaçlı kullanılıyor. Bu önemli doğa alanı en yüksek noktası 441 metre olan alçak dağ sıralarıyla çevrili.

     Gökova Körfezi: Ege ile Akdeniz'in birleştiği coğrafya birbirinden güzel koyları ile özellikle mavi tura çıkanların uğrak noktaları. Mazı, Çökertme, Ören gibi yerleşimler tatilini Bodrum'un kalabalığından uzak geçirmek isteyenler için. Gökova'nın önemli kasabalarından biri Ören. Deniz kenarında yaklaşık on kilometrelik yürüyüş yolu ve aynı zamanda küçük bir liman mevcut. Yılın büyük bölümünü sükûnet içinde geçiren kasaba, yazın bir iki ay turizm sayesinde hareketleniyor. Azmak Dere, Gökova'ya can veriyor. Akyaka kıyısından Ege'ye dökülen Azmak'ın su seviyesi yaz kış hemen hemen aynı. Kıyısı balık lokantalarıyla dolu. Gökova'da bisikletle keşfedilecek pek çok rota var. Bunlardan biri de Alatepe'den Ören'e uzanan dik ama tehlikesiz yol. Gökova Körfezi'nin kuzey sahilinde Akbük muhteşem güzellikler sunuyor. Akbük aynı zamanda turkuvaz renginin en belirgin olduğu nokta olarak anılıyor.

     Gökova'da Mavi Rota: Harika doğası, son yıllarda kirlenme başladı ise de hala ışıltılı denizi, girintili çıkıntılı koyları, el değmemişçesine bakir kumsalları ile Gökova deniz kan su için eşsiz bir rota. Rotanın uzunluğuna deneyim, güç ve tabii ki tatilinizin süresine göre karar verebilirsiniz. Önerimiz Körmen Limanı Bodrum. Datça Bodrum feribotlarının hareket iskelesi Körmen Limanı iyi bir başlangıç, aracınızı buraya güvenle park edip 4-5 gün sonra Bodrum'a ulaşıp geriye feribot ile dönebilirsiniz. Gün sayısını sizin belirleyeceğiniz rotada, Gökova'nın dantel gibi koyları, nefis çam ormanlarında. dalgaların sesi eşliğinde serin uykular, sizden başka hiç kimsenin olmadığı koylarda denize girme olanaklarını bulacaksınız. Denizin sakin olduğu yaz aylarında rota oldukça kolay ancak eylül sonrasında başlayacak fırtınalara dikkat etmek gerekir. Rotanızı Gökova'nın sonuna kadar sürdürmek yerine, arada bir yerlerde karşı kıyıya geçmeyi düşünürseniz, bunun en uygun yeri Sedir Adası Akbük arası. Yaklaşık 7 millik bu geçişi sabah saatlerinde yapmanızı öneririm, hem deniz olabildiğince sakin olacaktır hem de yaz aylarındaki deniz trafiğinden daha az etkileneceksiniz.

    Bodrum'a dönüş, sürekli dalga ve rüzgâra karşı kürek çekeceğiniz için biraz daha zorlu ama arada konaklayacağınız koylar dinlenmenizi kolaylaştıracaktır. Son gece konaklama için Karaada, Kaçakçı Koyu çok uygun, buraya akşamüstü saatlerinde ulaşırsanız dalış teknelerinin kargaşasını da yaşamazsınız. Son bir öneri, Bodrum'dan Körmen'e dönüş feribotunun saat ve günlerini yola çıkmadan önce öğrenin.

    Semt Pazarları: Bodrum Yarımadası'nda her gün ayrı bir beldede semt pazarı kurulmaktadır. Köylülerin kendi yetiştirip satışa sunduğu nefis meyve sebzenin yanında birbirinden ilginç hediyelik eşyalar da bulunur. Aynı zamanda Bodrum'a 48 kilometre uzaklıktaki Milas'ta salı günleri çok büyük bir pazar kuruluyor. Pazartesi Göltürkbükü; salı Gölköy, Milas ve Bodrum merkezde kumaş, giysi; çarşamba Ortakent, Gümüşlük ve Gündoğan; perşembe Yalıkavak; cuma Bodrum merkez; cumartesi Turgurreis; pazar mumcular ve Gümbet.